Aile imamı…

Önce aileyi kurduk, sonra öğretmen verdik, doktor verdik.. Şimdide imam veriyorlarmış. Aile imamı. Ne güzel.. Aile doktorumuz oldu, hasta olmuyoruz artık. Olsak da biliyoruz bizi kurtarır doktorumuz. Şimdi imamlar gelecek ziyaretimize din dersi verecekler. Ama biz daha doktorlarımıza derdimizi anlatamazken, başımızın ağrıdığında ne yapacağımızı bilemezken, şimdi imam gelince ne diyeceğiz ya da ne soracağız. O ne derse doğrudur deyip kabullenecekmiyiz yoksa çok bildiğimizi sanıp itirazmı edeceğiz.. Şimdi bize devlet kanalından din dersi mi verilecek. Bu iyimidir kötümüdür. Şu anki duruma baktığımızda ne kadar inandırıcı olacak. Artık anneler, babalar çocuklarına dini öğretemeyeceklermi. Hastalığımın teşhisini koyma yetkim yok diye sorulan sorulara cevap verme yetkimdemi olmayacak. Şimdiye kadar bildiklerim yanlış derlerse ne yapacağım. Babaannemden duyduğum, annemin sürekli tekrarladığı hadisler ya doğru değilse. Ya beni kandırmışlarsa, ya onlarda kandırıldıklarını bilmiyorlarsa. Ya gelen imamlar da beni kandırırlarsa.. Ya ben dinimi öğrenmeye çalışırken başka işlere bulaşırsam.. Ya gelen imamlardan çocuklar korkarsa. Ya bu çocukları alıp medreselere kapatırlarsa. Ya islamiyete hiçde yakışmayan zorlama ile inandırmaya kalkışırlarsa. Ya müslüman mahallesinde salyangoz satanları görürlerse. Ya gittikleri evin duvarında asılı kocaman bir haç görürlerse… ??? Ya sahte aile hekimleri gibi sahte aile imamları da türerse..?

Biliyorum din işleri çok hassastır ve bu işi kişi vicdanına bırakmak gerekir. Heleki devlet eliyle aile imamı komedisi şeklinde dini öğretmeye kalkışırsanız olacaklardan hiç kimseyi de sorumlu tutamazsınız.. Her şeyi deneyelim ama lütfen insanların inançlarını deneyerek düzeltmeye, geliştirip değiştirmeye kalkışmayalım. Bu iş doktorluğa benzemez. İlkokulda yada lisede okuyarak doktor olunmaz ama bir insan dinini öğrenmek istiyorsa bunun en güzel adresi eğitim kurumları olmalıdır. Hem herkesin imam olmasına da gerek yoktur. Dininin gereklerini bilsin yeter.. Evlere servis din dersi çok şiddetli bir şekilde geri tepecektir… Lütfen bırakın insanlar vicdanları hür bir şekilde dini vecibelerini yerine getirsinler. Devlet eliyle bu işlere karışmayın.. Siz önce eğitimi adam edin, eğitim sistemi içinde dini öğretin ama insanların evlerine, aile yapılarına imamları dahil etmeyin..

Bu haberi duyunca tutamadım kendimi ama hala içimde bir inanç bu işin zaten olmayacağını düşündürüyor. Umarım sadece bir denemeden ibaret olur.. Öyle bir tepkiydi işte.. Laik, demokratik yapı adına…

Reklamlar

12 comments on “Aile imamı…

 1. DARBE diyicem ama biraz sabret diyorum daha seçimler var önümüzde.
  Umarım halkımız gereken cevabı “Okyanus ötesine” verir 😦

  • Yok.. gerek yok öyle şeylere.. 🙂 Demokrasi diyorsak, demokratik olmalıyız.. Halkın cevap vermesi de önemli değil artık. mühim olan yanlışın karşısında durabilecek doğru adam olmak. Ama önce yanlışı her tarafı ile ortaya koymak gerek.. Saldırgan tavırla elde edilecek bir şey olamaz artık. Akıl yolu en güzel yoldur, bu tip durumlarda.. Saygılar teşekkürler murat. Önce sakin olmalı.. 🙂

 2. Antirecebist olarak buraya yazıyorum; Talibanlaşıyoruz!
  Afganistandaki askerlerimize heber verelim geri gelsinler, ziyan olacaklarsa kendi memleketlerinde,yurdunda olsunlar.

   • Ordumuz o kadar cılız değil merak etme.. Cilasıda tahrip olsa, kendini adam sanan maymunlara malzemede olsa.. Her zaman dik durmasını bilir.. Ama 30 yıl sonra sorgulanacağı bir işe girişmeden önce biraz daha geniş düşünmeli.. Artık ordudan birş ey bekleme zamanı değil. Çok çalışıp üretme ve gerçekleri öğrenip ülkeye sahip çıkma devri.. Daha doğrusu hitabet sanatçılarının peşinden değil, gerçeklerin peşinden gitme zamanı..
    Sevgilerle..

  • Antirecebist.. :)) güzelmiş..
   Neden hep askerlerden beklemek gerek böyle şeyleri.. Bırak askerler kendi işini yapsın. Biz adam olalım da bu tip olaylara ihtiyacımız kalmasın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s