Hadi Libya’ya da huzur götürün bakalım…

Tarih rahat dur!! Tekerrür etme demiştim sana.. Ama hala inatla tekerrür etmektesin 100 yılda bir.. Libya (Trablusgarp) ateş altında diyor televizyonlar. Kaddafi’yi bahane edip işgal edecekler ülkeyi.. 100 yıl önce 1911’de İtalyanlar sudan bahanelerle Trablusgarp yani bugünkü Libya’ya girmişlerdi. Osmanlıya kafa tutmuş, buralardan çekilmesini ve vergi ödemesini bile istemişlerdi. Yaklaşık bir yıl süren savaşların sonucunda kaybeden Osmanlı olmuştu.. Sonra ne oldu.. İtalyanlar güya Osmanlı’yı oradaki halka zulüm ediyor ya da ilgisiz kalıyor diye suçluyorlardı. Kendileri Trablusgarp’ı ele geçirince barış ve huzur getireceklerdi… Ama öyle olmadığı gibi 40 yıl boyunca isyanlar ve katliamlar bitmedi.. italyanlar bu ülkeye etmediğini bırakmadı. Katliamlardan bahsetmiyorum bile çünkü nasılsa kimsenin umurunda olamıyor.. 1951 yılında Libya krallığı kuruldu.. Sonrasını biliyorsunuz zaten.. Kaddafi ortaya çıktı ihtilal yaptı, yönetimi ele geçirdi o gün bugündür de ülke yönettiğini sanarak yaşıyor..

Şimdi 2011 yine huzursuz halk, yine barış ve huzur getirmeye gidenler ve yine aynı sözler. “Sivil halka zarar vermeyeceğiz.” Siz onları külahıma anlatın hatta Gordion’daki karanlık kuyuya bağırın isterseniz..

Bizde öyle bakarız televizyonlardan, biraz acıyarak biraz destek vererek. Çok bilen yorumcularımızın ağzına bakarak dünyayı anlamaya çalışırız. Sürekli tıslayan bir simültane tercümanın çevirisinden online savaş izleriz elimizde patlamış mısır.  İşte 100 yılda değişen sadece bu. Savaşın çıktığını da bittiğini de saniyesinde öğrenebiliyoruz. Yoksa olan olaylar, gelişen sonuçlar, alınması gereken dersler kimin umurunda.. Birileri bir yerlerde kafasına bomba yemiş bize neki. Dünya liderleri ne derse odur.. Bizde iş olsun çıkıp kürsüye iki okkalı laf edip adam sayalım kendimizi.. Nasılsa halk film havasında izliyor olayları. ırak’tan alıştırmışız, canlı canlı savaş filmi izletmeye..

Hadi o zaman hodri meydan bakalım kimler ekranlarda ne inciler dökecek ve bu savaşın sonunda kazanan kim olacak. Kaybeden taraf belli nasılsa…

Reklamlar

7 comments on “Hadi Libya’ya da huzur götürün bakalım…

 1. Biraz önce senin bu söylediklerine yakın cümleleri paylaştım bir sosyal paylaşım ortamında..Alışmak ne acı dizi izler gibi izlemek savaşları/zulümleri/haksızlıkları… 😦 elinden bir şey gelmiyor insanın..Ve dünya ”İnsan hakları naraları atan dünya”yine haksızlıklar karşısında sessiz maymunu oynamaya devam edecek..Ne acı …ne acı..ne acı..

  • Evet bir yerlerde ölen insanlar diğer tarafta çok bilen adamların ahkam kesmelerini izleyen biz .. En komiği de meydanlara çıkıp iş olsun diye savaşa hayır diyenler.. Savaşı destekleyenler de bir ayrı taraf tabii. Savaş kaçınılmazsa evet, ama mecbur kalınmadıkça yapılan savaş sadece katliamdır.. Bu kadar duyarsız olmamalı.. bugün oralardaysa, yarın bizim tarlamıza gaz kesmeyeceklerini nereden bilebiliriz ki..
   Neyse yazdıkça hırslanıyorum..
   Sevgiyle.. İyi akşamlar..
   Bu arada paylaşabilirsin hiç bir sakınca görmüyor hatta mutlu oluyorum..
   Teşekkürler..

 2. Ösym ile yaşayan keşke sadece zamane gençleri olsaydı. Artık her şey sınav. İşsizliğin bile sınavı olacak.. İşsizlik parası veriyolarmış ya o bakımdan. Zamane gençlerine o kadar da yüklenmemek gerekir. Onları bu hale getiren birazda bizleriz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s