Kırmızı donunuzu aldınız mı..?

Her olayda geçmişi hatırlayıp bugünlerle kıyaslamaktan nefret ediyorum ama elimde değil. Birileri sanki planlamış olduğu sona doğru bizi adım adım yanaştırıyor. O kadar net görünen bir gerçek ki bu. Çok uzun uzadıya düşünmeye bile gerek yok.

Eskiden de vardı Noel baba lafları. Biz hiç birimiz kulak asmazdık. Öyle bir beklentimizde olmazdı. Saçmalığının daha beş yaşındayken farkındaydık. Sonra büyümeye başladık. Biz küçükken zaten burun kıvırdığımız, ciddiye almadığımız geyik arabası çeken adam her taraflarda görünür oldu. Alışveriş merlezlerinin hemen her katında, ekonomik açıdan iyi olan mahallelerdeki dükkanların önlerinde. Nereye baksak görmeye başladık.

Bir kırmızıdır gidiyor ortalık. Herkes birbirine kırmızı don hediye ediyor. İnanmak falan bahane yavaştan şartlanmışlığa doğru gidiyoruz. Sevgililer günü gibi beklenti içine girer oluyor herkes. Ama sorsan “Noel Hiristiyan kutlamasıdır” diyor. Neyi kutladığını biliyor mu yada neden böyle bir gün var onun hakkında bir fikri var mı? Hayır yok. Zaten umurunda da değil. Nasılsa birileri onun adına bu kötüdür diyor ya. O da kalabalığa uyuyor işte..

Kalabalığa uyuyor uymasına da iş kutlamaya gelince gözü arıyor bir kırmızı don.. Perhizdeyken lahana turşusu neden yenmiyor. Onu bilemediğimden bu lafı etmeyi de sevmiyorum ama bu duruma uyacak başka laf ta bulamadım.. Söyledim sayın…

Ben hiç bir şeye karşı değilim. Kutlamalar dini kutlama olacak diye yada birileri bana öyle dayatacak diye de canımın istediğini yapmaktan vazgeçmem. Hani diyordum ya yazımın başında.. “Biz eskiden” diye..

Bilmezdik Noel baba, anne yada her hangi bir sembol. Bir TRT miz vardı siyah beyaz televizyonda… Beklerdik babamla gece yarısını. Nesrin TOPKAPI ya da bir başkası çıksın diye. Gerçi ben bişey anlamazdım annemle babamın dansözü izlemek ve izlettirmemek adına yaptıkları inanılmaz çekişmesini ama büyüdükçe anladığım tek şey o oldu.

Çerez yerdik. Portakal, mandalina yerdik. Tavuk olurdu soframızda. Senede bir gün ailece bir iş yapardık. Geçen yılın yaşlı dedesine üzülürdük ama yeni gelen yılın enerjisini hissederdik o siyah beyaz camdan. Programlarda hep bir eğlence ortamı sunulurdu. Siyah beyaz dı her şey ama olsun biz turuncu ve sarı biraz da kahverengi görürdük soframızı. Bize sunulan dünya siyah ve beyazdı ama biz renkli yaşardık…

Şimdi her şey renkli ama yaşantı siyah beyaz. Belki o da kalmayacak ilerde. Birileri din yaklaşımı içinde “günahtır, saçmalıktır” diyor. Birileri kapitalizm gerçeğini çözmüş olarak, “kırmızı don olmadan yeni yıla girilmez” diyor.

Biz yine de biz olalım. Takıntılara takılmadan, şartlanmışlıklardan sıyrılarak, her şeyin içine katıştırdığımız dinimizi bu işten sıyırarak. Olaya sadece biten bir yıl, geçen zaman olarak bakalım. Geçen yılın muhasebesini yapalım. Sevdiklerimizle öpüşmenin bahanesi olarak görelim. Biten yıldan, yaşlanmışlıktan sıyrılıp gelen yılı enerji ile karşılayalım. Yani dostlar pozitif düşünüp hayatımızın gidişini pozitife çevirelim. Kırmızı don alamadıysanız da dert etmeyin. Kimse görmeyeckse öyle olduğunu farz edin. Mühim olan niyet değil miydi 🙂

Sevgilerimle mutlu yıllar…

Reklamlar

6 comments on “Kırmızı donunuzu aldınız mı..?

  1. 31 aralık gecesi dışarıda yağan karı görüp kendimizi sokağa atmayı, evimizden yükselen kahkaha seslerini duymayı, gecenin sonunu da yıllar önce yaşananlara bağlayıp ezan sesiyle yattığımız günleri özledim. Eskiden ne yapıp edip yeni yıl süprizi olarak gelirdin bize… Keşke yine uzakta olsanda seni şimdikinden daha çok görsek.. Bu arada kırmızı donumu geçen yıldan alıp kenara koymuştum 🙂

    • Ahh be ne güzeldi her şey. Ama olsun gene güzel olacak. Geçiyoruz ya bir yerlerden. Bitsin hepsi tekrar güleceğiz. Belki biz olmayacağız ama bizden sonraki kuşaklara bunu öğreteceğiz. Mutlaka..
      Kim bilir belki de bir sürpriz olurum bir gece yarısında yine… 🙂
      Mutluluklarla geçecek bir yıl olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s